Lista aktualności Lista aktualności

22 marzec - Światowy Dzień Wody

Woda w przyrodzie jest niezwykle ważnym składnikiem. To ona sprawiła, że Ziemia stała się miejscem zamieszkałym przez rośliny, zwierzęta i ludzi. Gasi pragnienie milionów istot. Od niej zależy życie.

       Coraz częściej słyszymy o deficycie wody, o ujemnym bilansie wodnym lub o zagrożeniu suszą. Od kilku lat, w naszym regionie, latem ogłaszany jest stan suszy rolniczej. Jak podaje w swym serwisie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, największy deficyt wody w roku 2019, notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego (http://www.susza.iung.pulawy.pl/glowna/). Lasy też cierpią z powodu braku wody, drzewa stają się bardziej podatne na choroby, nie potrafią obronić się przed szkodnikami.

Więcej o stanie zdrowotnym strzeleckich lasów tutaj https://strzelcekrajenskie.szczecin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/widoczne-oslabienie-kondycji-lasow

       Ale woda to też środowisko życia wielu zwierząt: ryb, płazów, ptaków. Ptakiem, który jest ściśle związany z jeziorami czy stawami jest rybołów ( Pandion haliaetus). Nieliczny ptak migrujący, podlegający w Polsce ochronie ścisłej i wymagający czynnej ochrony. Właśnie w ramach takiej ochrony zainicjowano Projekt, w którym uczestniczy Nadleśnictwo Strzelce Kraj. tj. „Ochrona  rybołowa (Pandion haliaetus) na wybranych obszarach SPA NATURA 2000 w Polsce". Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska u Gospodarki Wodnej oraz Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowego i Komitetu Ochrony Orłów.
Więcej o rybołowach tutaj http://www.rybolowy.pl/

       Pierwotnie, zajęcia edukacyjne z okazji Dnia Wody dla uczniów ze szkół podstawowych w Tucznie i Strzelcach Krajeńskich oraz podopiecznych „Bajkowego Dworku” miały odbyć się nad Jeziorem Górnym w Strzelcach Kraj.. Jednak, ze względów bezpieczeństwa, realizując działania ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa proponujemy wirtualne poznawanie świata przyrody.  


Zapraszamy!

http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/przylecial-pierwszy-rybolow-rusza-transmisja-z-gniazda

https://www.facebook.com/RybolowyOnline/