Lista aktualności Lista aktualności

Burza w lesie

Przed nami upalny weekend. Pogoda może się gwałtownie zmieniać. Obserwujcie otoczenie i uważajcie na siebie Uważajcie na burze!

Wędrówki do lasu cieszą się ogromną popularnością. Lubimy organizować wycieczki piesze lub rowerowe, zbierać dary lasu w postaci jagód, poziomek lub grzybów, a także wypoczywać nad leśnymi jeziorami. Las jest idealnym miejscem do tego, aby ukoić niespokojne nerwy. Wszechobecna zieleń, śpiew ptaków, zapach żywicy i igliwia, obecność jezior  zachęcają do tego, aby czas wolny spędzać w otoczeniu natury. Lecz musimy być świadomi tego, że zarówno jak piękna jest natura, tak samo może okazać się niebezpieczna. Trzeba pamiętać o tym, iż w okresie letnim występuje u nas duże prawdopodobieństwo wystąpienia burz o różnym stopniu nasilenia. Najbardziej niebezpieczne są wiatry, które mogą przyczynić się do łamania drzew, a także pioruny jak i gradobicie.

Zanim zaplanujemy swój pobyt w lesie, warto na początku zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Aby ustrzec się przed burzą w lesie powinniśmy obserwować zmieniające się warunki pogodowe. Jeśli chmury nad naszymi głowami gęstnieją, zmieniają swój kolor na ciemniejsze, zaczyna coraz silniej wiać i w oddali słychać grzmoty, nie powinniśmy się długo zastanawiać, lecz jak najszybciej szukać bezpiecznego miejsca.

Jeśli jednak nie zauważymy zbliżającej się burzy lub zbyt późno zareagujemy i nie znajdziemy bezpiecznego miejsca, musimy wiedzieć co wtedy zrobić.
Przede wszystkim nie można panikować. Jeśli słyszymy dźwięk łamiących się drzew, nie uciekajmy wzdłuż linii upadku drzew, gdyż zwiększa się wtedy zagrożenie, że nie zdążymy uciec przed kolejnymi drzewami. Należy pamiętać, że w Polsce burze wędrują z zachodu na wschód, z południa na północ, a najczęściej z południowego-zachodu na północny-wschód i w tym samym kierunku będą spadać gałęzie lub drzewa. W krytycznych sytuacjach, można się schować obok takiego połamanego drzewa w pozycji embrionalnej i przeczekać, aż przestaniemy słyszeć dźwięk łamania.

Bardzo złym pomysłem jest także, chowanie się pod drzewami, wieżami oraz różnymi słupami, uciekanie do starszych drzewostanów, wchodzenie na ambony. Lepszym rozwiązaniem jest szukanie zarośli, młodników, miejsc gdzie wysokość roślin jest niezagrażająca naszemu życiu przy jednoczesnym zmniejszeniu szans na uderzenie pioruna.

Aby nasz pobyt w lesie nie zakończył się tragedią lecz miłym wspomnieniem, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których powinniśmy przestrzegać, w celu ochrony zdrowia swojego i najbliższych.

Oprac. E.S