Lista aktualności Lista aktualności

Dasz radę? Dziś Dzień bez śmiecenia

Śmieci w lesie to niekończąca się opowieść. Były, są i chyba nie zanosi się na to aby nie pojawiały się. Człowiek to taka dziwna istota, lubi pozostawiać ślady swojej bytności w różnych miejscach. Papierki po batonikach, ciastkach, butelki po napojach mniej lub bardziej wyskokowych, opakowania po posiłkach to niestety norma w lasach usytuowanych wzdłuż szlaków komunikacyjnych.

Na całe szczęście na terenie naszej jednostki nie odnotowujemy uciążliwych dzikich wysypisk. Zdarzają się jednak incydenty wywożenia do lasu części samochodowych, opon, lodówek nawet telewizorów czy mebli. A śmieci nie są niczyje, zawsze mają jakiegoś właściciela i jest możliwe odszukanie sprawcy zaśmiecania.
Jak mówi Anita Suchowera – Strażnik Leśny w naszym nadleśnictwie „za zaśmiecanie lasu może być nałożona grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości do 500 zł, a 1000 zł za więcej niż jedno przewinienie ( art. 96 K.P.W). Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sadu grodzkiego to grzywna może wynieść nawet 5000 zł (art. 24 KW)” Więc chyba tańsze i bez wstydu jest zawiezienie swoich „trudnych” śmieci do PSZOKu.

Warte podkreślenia w temacie śmieci w lesie jest chwalebne działanie niektórych osób. Na terenie naszego nadleśnictwa spotykamy się z przejawami zaangażowania społecznego prywatnych osób, które z własnej inicjatywy uprzątają takie „podrzutki” śmieciowe lub zgłaszają sprawę do nas.  Dziękujemy.

Dziś Dzień bez śmiecenia – dasz radę ? Powstrzymaj się ! Nie śmieć!

Chcesz wiedzieć więcej: https://strzelcekrajenskie.szczecin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/zasmiecanie-to-wykroczenie

Oprac.  D.W-W.
Fot. archiwum N-ctwa