Lista aktualności Lista aktualności

Dębowa młodzież regeneruje

W połowie maja, blisko 700 ha lasu, w różnych fazach rozwoju – od upraw po starsze młodniki, ucierpiały od niskich temperatur, tzw. przymrozków późnych. Jak dziś wyglądają dęby i buki, które miesiąc temu „przytuliła zimna Zośka”? Pytanie nader ważne, zwłaszcza w trakcie Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin.

Tuż po przymrozku, bardzo źle wyglądały młode dęby, zwłaszcza te w wieku 7 – 15 lat. Ich delikatne listki sczerniały, pozwijały się i uschły. Dziś, już właściwie nie ma po nich śladu, gdzie nie gdzie jeszcze zwisają tylko ciemnobrązowe resztki. Młode dęby bardzo ładnie zregenerowały. Niewątpliwie jest to zasługa panującej aury, w maju było przekropnie. Deszcz w dniach 23 - 25.05., a potem 5, 8, 11.06. był dla tych sadzonek życiodajnym nektarem.  
Niestety, egzemplarze młodych buków tak dobrze nie rokują. Jak mówi Inżynier Nadzoru Pan Daniel Rogowski na bukach cały czas jeszcze widać skutki tamtego poranka. Sadzonki jeszcze „odchorowują” to zmrożenie i proces regeneracji zachodzi, ale dużo wolniej niż w przypadku naszych dębów. Cały czas monitorujemy te uprawy i młodniki, tak, by mieć na nie „oko”. Wierzymy, że jednak będą mieć siły by wypuścić nowy aparat asymilacyjny, tak niezbędny im do życia.

   
 

 

Oprac.  D.W-W.
Fot. archiwum N-ctwa