Lista aktualności Lista aktualności

Dokarmianie = opieka

Opiekować się kimś lub czymś to dbać o niego, o jego stan, o jego samopoczucie. Dokarmianie to też opieka i to jest bardzo odpowiedzialna czynność. Jeśli chcesz dokarmiać, to rób to mądrze, odpowiedzialnie.

Dokarmianie ptaków czy innych zwierząt wynika z naszej chęci bycia potrzebnym, bycia dobrym, czynienia dobrych uczynków. Ale nie zawsze zwierzęta potrzebują tej naszej dobroci. To co my uważamy za dobre, smaczne ( żelki, chrupki, czekolada, ciastka) nie jest równie smaczne i zdrowe dla kaczek, łabędzi czy sikorek.
Poza tym, wykładanie karmy w jednym miejscu przyzwyczaja ptaki do „zawsze pełnej i otwartej stołówki”, dlatego jak już zaczniemy wsypywać słonecznik do karmnika to róbmy to systematycznie. W grafice poniżej znajdziecie Państwo kilka podstawowych zasad odpowiedzialnego dokarmiania ptaków.

Zaś dla tych, którzy mają w swoim pobliżu czynny i gościnny karmnik w najbliższy weekend jest doskonała okazja do wykonania pracy badawczej. W dniach 29 – 31.01. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków przeprowadza zimowe liczenie ptaków. Wolontariusze mile widziani – każdy z nas może zostać obserwatorem ptaków!
Więcej informacji na stronie OTOP-u: Zimowe Ptakoliczenie - OTOP

D.W-W.
Oprac. grafiki CILP
Fot. ilustrująca: arch Nctwa

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś"
Antoine de Saint-Exupery