Lista aktualności Lista aktualności

Grzybobranie czas zacząć

Do wyprawy grzybowej warto dobrze przygotować się, a aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, przede wszystkim należy zaopatrzyć się w zdrowy rozsądek.

  • zaplanuj czas i miejsce: nie wyruszaj późnym popołudniem, uwzględnij czas jaki zajmie nam dotarcie do lasu, a później samo zbieranie grzybów; pamiętając, że poruszanie się po lesie pojazdami silnikowymi jest dozwolone jedynie po drogach publicznych, natomiast po drogach leśnych jest dozwolone tylko wtedy, gdy są one oznakowane znakami dopuszczającymi ruch po tych drogach.  Ponadto postój pojazdów jest dozwolony wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych i oznakowanych. ( ustawa o lasach, Dz.U. z 2020 r. poz 1463)
  • wybierz odpowiedni strój gwarantujący swobodę ruchów, odpowiednią termikę, ale i bezpieczeństwo, czyli ochroni przed ewentualnym deszczem czy wiatrem, dobrze też kiedy odzież posiada jaskrawe bądź odblaskowe elementy. Nie zapominaj o ochronie przed  kleszczami i komarami.
  • dobrze mieć ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, a jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich współtowarzyszy czy głównej drogi,  kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia ( np. słupek oddziałowy, kierunkowskaz, oznakowanie na drzewach), tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca z którego wyruszyliśmy.
  • nie zapomnij o atrybutach prawdziwego grzybiarza, czyli : koszyk ( najlepiej wiklinowy, zapewniający dostęp powietrza)  i poręczny nożyk. Przydatne są też nożyki z pędzelkami, którymi od razu w lesie możemy wstępnie oczyścić nasze zbiory z piasku.

Do wyprawy grzybowej warto dobrze przygotować się, a aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, przede wszystkim należy zaopatrzyć się w zdrowy rozsądek. 

Oprac. D.W-W.