Lista aktualności Lista aktualności

Jak leśnik z rzeźbiarzem…

Loco las, czyli bezpośrednio w terenie, artyści dokonali wyboru surowca, który posłuży jako materiał twórczy w czasie lipcowego pleneru rzeźbiarskiego w Strzelcach Krajeńskich.

Z surowca drzewnego pozyskiwanego w strzeleckich lasach powstały już tysiące różnych produktów drewnianych. Odbiorcy o wysokich wymaganiach kupują drewno przeznaczając je na wytworzenie podłóg, mebli, legarów, wiązarów czy elementów stolarki budowlanej. Nieco słabszy jakościowo surowiec przeznaczany jest do produkcji galanterii ogrodowej, palet, papieru czy różnego rodzaju opakowań. Ale to wszystko to dobra materialne.
W piątek, leśnik z rzeźbiarzem połączyli siły, by ze strzeleckiego drewna powstało coś dla duszy. I tak, w leśnictwie Buszów dokonano wyboru surowca, który posłuży artystom by wyczarowali z niego rzeźby nawiązujące do bogactwa kulturowego naszego regionu. Samo rzeźbienie będzie odbywało się na oczach publiczności w ramach transmisji online na facebookowym profilu Strzeleckiego Ośrodka Kultury. Rzeźby oczywiście później będzie można oglądać na wystawie poplenerowej.
A wszystko to w ramach Projektu "Historia i kultura zapisana w rzeźbie" finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Inicjatorem pleneru jest lokalna grupa społeczników kulturalnych.  

Oprac.  D.W-W.
Fot. archiwum N-ctwa

Drewno, jako surowiec odnawialny, ekologicznie przyjazny i zdrowy, dzięki całej gamie zalet użytkowych, także swojej naturalnej różnorodności i niezaprzeczalnemu pięknu – nie ma sobie równego.
E. Pudlis, 2005