Lista aktualności Lista aktualności

Od drzewka do choinki, czyli świąteczny rytuał

            Kilkuwieczną tradycją w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku jest dekorowanie naszych domów, mieszkań czy biur drzewkami iglastymi. Bez pięknej choinki, czyli przyozdobionego kolorowymi bombkami, cukierkami i łańcuchami iglaka, dla wielu z nas świętowanie jest ubogie i mało radosne. Według tradycji, bogato przystrojona choinka symbolizowała dobrobyt i nadzieję na obfite plony w nadchodzącym roku. Ważnym elementem dekoracyjnym choinki są świece lub kolorowe światełka, które symbolizują nadzieję, światło i nowe życie, ale też bronią przed ciemnością i złymi mocami. Właściwie każdy detal bożonarodzeniowych dekoracji ma swoją symbolikę, od zielonego, pachnącego żywicą drzewka, poprzez własnoręcznie wykonane pierniczki i łańcuchy, a kończąc na aniołkach opiekujących się domostwem. 

Aby Państwa Święta Bożego Narodzenia miały niepowtarzalną atmosferę, a domy wypełniał   piękny żywiczny zapach prawdziwej choinki strzeleccy leśnicy przygotowali 0,5 tysiąca sztuk  drzewek choinkowych. Od 18 do 23 grudnia bieżącego roku Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie będzie prowadziło ich sprzedaż przed swoją siedzibą przy ulicy Gorzowskiej 17, w godzinach 8:00 – 16:30 . Dostępne będą drzewka zarówno świerkowe, jak i sosnowe o zróżnicowanych wysokościach, od najmniejszych, które z powodzeniem zmieszczą się na biurku, aż do kilkumetrowych. Wszystkie drzewka są specjalnie na tę okazję hodowane na tak zwanych plantacjach, gdzie nadzwyczajna opieka nad nimi powoduje skrócenie cyklu produkcji leśnej. Oczywistym jest też to, że ich produkcja jest w pełni naturalna, nie zużywa się w jej trakcie żadnego plastiku ani sztucznych barwników, a rozkład takiej dekoracji nie powoduje niepotrzebnego zanieczyszczania środowiska. Ponadto wszystkie oferowane przez nas drzewka to gatunki polskie, rodzimego pochodzenia, co oznacza, że podczas ich hodowli nie ma zagrożenia przedostania się obcych gatunków inwazyjnych lub patogenów do naszych lasów.

Dokonując zakupu drzewka od leśnika otrzymujemy dowód sprzedaży, dzięki temu mamy pewność, że drzewko pochodzi z legalnego źródła oraz, że przy jego wycince nie zdewastowano żadnego fragmentu lasu.

 

Świąteczne przygotowania czas zacząć!

My zapewniamy żywozielone i uiglone drzewka, a Państwo mają pomysły i kolorowe ozdoby, w ten sposób wypełni się świąteczny rytuał i powstaną strojne i urocze choinki!

 

Oprac. D.W-W., J.D.

Fot. arch. N-ctwa

Źródło: A. Gorzelak „Gospodarstwo stroiszowo-choinkowe”

 

Ciekawostki :

- zależnie od upodobań choinkę  możemy wykonać z takich drzew iglastych jak: jodła, jedlica (daglezja), świerk, sosna.

- świeżo ścięte drzewko świąteczne może pobierać do 1 litra wody dziennie.

- tegoroczna choinka ozdabiająca plac przed Bazyliką św. Piotra w Watykanie to 28 metrowy świerk pochodzący z Nadleśnictwa Gołdap.