Lista aktualności Lista aktualności

PÓŹNA JESIEŃ – PORA CZYSZCZENIA BUDEK LĘGOWYCH

W opiece nad lasem sprzymierzeńcami leśników są ptaki, ponieważ ograniczają występowanie szkodliwych owadów. Aby poprawić ptakom warunki bytowe lub przywabić je w miejsca zagrożone wystąpieniem szkodników owadzich na terenach leśnych wywiesza się skrzynki lęgowe (Fot.1). Jednak samo wywieszenie nie wystarczy, należy też pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji.

W miarę upływu czasu w skrzynkach lęgowych nawarstwiają się gniazda zbudowane przez ptaki. Gromadzący się materiał gniazdowy „spłyca” budkę ułatwiając drapieżnikom dostęp do jaj i lęgów. Ponadto stare gniazda posiadają duże ilości pasożytów, występować w nich mogą pchły, wszy, a nawet kleszcze pasożytujące na ptakach. Dlatego ważne jest aby jesienią, po zakończeniu ptasich lęgów oczyścić skrzynki lęgowe usuwając stare gniazda.

W trakcie czyszczenia należy wyrzucić całą zawartość skrzynki, wygarniając szczotką pozostałości gniazda. Nie wolno stosować żadnych detergentów, ponieważ ich pozostałości mogą intensywnie pachnieć i odstraszyć ptaki. Uszkodzone skrzynki należy naprawić lub wymienić na nowe. Takie „gruntowne porządki” ptasich mieszkań warto też wykonać w skrzynkach, które zawiesiliśmy w przydomowych ogródkach.

Tej jesieni, w Nadleśnictwie Strzelce Krajeńskie wyczyszczono około 1700 budek lęgowych.

Oprac. A.Ch., D.W-W.

Fot. A. Chabowska