Lista aktualności Lista aktualności

Śmieci w lesie – niekończąca się opowieść

Śmieci w lesie to nie tylko zagrożenie ekologiczne, zatrucie środowiska naturalnego czy zagrożenie dla bytującej tu fauny i flory, są to też ogromne koszty.

Ponad 53 tysiące złotych kosztowało ubiegłoroczne uprzątanie śmieci w lasach naszej jednostki. I są to koszty zbierania, transportu, a przede wszystkim utylizacji tychże odpadów.

Jako odpowiedzialna jednostka zarządzająca mieniem Skarbu Państwa nie możemy pozostawić tych wszystkich brudów w lesie. Wyrzucone przez lekkomyślnych mieszkańców naszego regionu odpady po remoncie łazienki, porządkowaniu garażu, wymianie mebli czy też inne śmieci z gospodarstwa domowego, ale również śmieci pozostawione przez podróżujących przez nasz region: butelki, puszki po napojach i wszędobylskie torby foliowe – to wszystko trzeba posprzątać i usunąć z terenów leśnych. Ludzka bezmyślność jest niestety śmiertelnym zagrożeniem dla setek organizmów. Dla zwierząt, zwłaszcza niewielkich, porzucona puszka czy butelka jest pułapką bez wyjścia. Giną w nich drobne gryzonie, jaszczurki i liczne owady. Obecność popularnych dotąd plastikowych toreb, nylonowych sznurków czy taśm stanowi ryzyko dla piskląt, młodych saren czy innych ssaków. Strzępy folii lub nawet całe „reklamówki”  które ptaki nieświadome zagrożenia znoszą do wyściełania swoich gniazd często prowadzą do okaleczenia piskląt, a nawet do ich śmierci.

Oczywiście w kontekście porzucanych odpadów nie możemy zapomnieć o zatruciach pokarmowych leśnych mieszkańców, bo to co człowiek zjada nie koniecznie jest odpowiednim pożywieniem dla sikorek, lisów czy wiewiórek.

Ku przestrodze zapraszamy do obejrzenia zdjęć z nieodległego od nas Nadleśnictwa Międzychód, gdzie ratowano daniele ze śmieciowej opresji.

http://www.miedzychod.szczecin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/MsBRk6OHGuZt/content/na-ratunek-danielom

Dlatego, Drogi Turysto, Kierowco, Grzybiarzu, Rolniku, i każdy inny przedstawicielu ludzkiej populacji zastanów się głęboko jak gospodarujesz odpadami które produkujesz!

Oprac. D.W-W.

Fot. arch. N-ctwa