Lista aktualności Lista aktualności

Sucho w lasach !!!

W związku z utrzymującą się od  dwóch tygodni bezdeszczową pogodą, wilgotność ściółki dramatycznie spadła, a to oznacza bardzo duże zagrożenie pożarowe w lasach. W związku ze wzmożoną penetracją lasu przez ludzi /okres wakacyjny, zbiory jagód i grzybów/ Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie apeluje o rozwagę podczas przebywania na terenach leśnych.

 

W tak upalne i gorące dni ściółka staje się bardzo sucha i może zapalić się od najmniejszej iskry i spowodować pożar. Przykładem niech będzie zagrożenie dla lasu, które powstało na naszym terenie w dniu 10.06.2019 roku o godz.13:40. W czasie pracy maszyny zapalił się rębak, już po minucie paliły się najbliższe suche trawy, a po kolejnych trzech minutach ogień opanował hałdy przygotowanego drewna do zrębkowania. Sytuacja była bardzo poważna i zmieniała się dynamicznie. Dzięki szybkiemu przybyciu pięciu jednostek Straży Pożarnej i gaszeniu przez dwa samoloty patrolowo-gaśnicze z leśnej bazy w Lipkach pożar ugaszono w zarodku i nie nastąpił przerzut na las.

 

Samoloty gaśnicze są jedną z najlepszych metod gaszenia pożarów leśnych. Nadmienić jednak trzeba, że też jedną z najdroższych metod - godzina lotu samolotu to koszt około 8 tyś. zł.

 

Lasy Państwowe przypominają, że przy dużym zagrożeniu pożarowym nadleśniczy ze względów bezpieczeństwa może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu. Dzieje się to w momencie, jeżeli przez pięć kolejnych dni wilgotność ściółki o godzinie 9:00 będzie mniejsza niż 10 procent.

Obowiązujące zakazy wstępu do lasu można sprawdzić na stronie internetowej http://zakazywstepu.lasy.gov.pl/

 

Oprac. B.M.

Foto: Arch. N-ctwa