Lista aktualności Lista aktualności

W lasach sucho

W strzeleckich lasach obecnie jest ogromne zagrożenie pożarowe, wilgotność ścioły w porannych pomiarach od kilkunastu dni nie przekroczyła 13%. Apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas pobytu na terenach leśnych czy w ich pobliżu.

A przed nami „majówka”, czyli ulubiony weekend Polaków. Czas relaksu, spacerów i wypoczynku. Wierzymy, że społeczna dojrzałość i odpowiedzialna postawa tych, którzy zechcą odwiedzić strzeleckie lasy nie dopuści do pożaru czy innych niebezpiecznych zagrożeń. Tylko od nas zależy w jakich warunkach przyjdzie nam żyć i pracować, szanujmy dobro jakie nas otacza!

Leśnicy nie tylko apelują. Codziennie, nad bezpieczeństwem ostępów leśnych czuwa sztab ludzi wyposażonych w nowoczesny sprzęt. Patrole i obserwacja prowadzona jest z ziemi i powietrza. Tylko wcześnie wykryty pożar daje człowiekowi przewagę wobec niszczycielskiej siły żywiołu. Praca obserwatorów i dyspozytorów jest bardzo trudna, wymagająca i niezwykle odpowiedzialna. Tu, każdy „dym” podnosi nie tylko poziom adrenaliny ale stawia na nogi całą służbę dyżurującą , która następnie powiadamia służby ratownicze. Nigdy nie wiadomo czy niewinny dymek to kontrolowane ognisko na działce czy już zarzewie poważnego pożaru lasu. Dlatego rozpalając grilla czy ognisko na działce pomyśl czy jest to bezpieczne!
Pamiętaj! W lesie oraz na terenach śródleśnych zabronione jest używanie otwartego ognia, rozpalanie ognisk, czy grilli.

Co zrobić jeśli zauważymy pożar w lesie?
Niezwłocznie zgłosić do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, numer 112. Centrum jest w stałym kontakcie z wieloma służbami, również z dyżurującym Punktem Alarmowo-Dyspozycyjnym w nadleśnictwie.

 

Z rozsądkiem korzystajmy z leśnych zasobów naszej okolicy.

Aktualna mapa zagrożeń pożarowych lasów tutaj: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Więcej o ochronie przeciwpożarowej w lasach regionu szczecińskiego tutaj: https://www.szczecin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/v7UyU6OC5flI/content/szczecinscy-lesnicy-apeluj-4

Oprac.:
D.W-W.