Lista aktualności Lista aktualności

Woda w lesie

Bogactwo różnorodności biologicznej strzeleckich lasów zawdzięczamy wodzie.

Zarówno tej płynącej, która przecina kompleksy leśne w formie strumieni, rzek czy drobnych, okresowych cieków, ale również tej stojącej – źródliskom, oczkom wodnym czy bagnom. Niezwykle urokliwe są zwłaszcza jeziora polodowcowe. Na terenie Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie jest 6 ze 100 największych jezior stanowiących Pojezierze Dobiegniewskie. Nie przypadkowo region ten nazywany jest „Lubuskimi Mazurami”. Grzechem byłoby ukrywanie takich krajobrazowych „perełek” przed szerszą publicznością, dlatego rozumiejąc potrzebę rozwoju turystyki w naszym regionie udostępniamy las poprzez wytyczenie blisko 80 km ścieżek rowerowo-pieszych czy 30 km ścieżek nordic walking. Szlaki te, są czytelnie oznakowane oraz zaopatrzone w 11 bogato wyposażonych punktów odpoczynkowych. Punkty są tak umiejscowione, by odpoczywać w bardzo urokliwych miejscach. Na przykład regenerujemy siły podziwiając serpentynę rzeki Santoczna nad którą wznoszą się strome zbocza Rezerwatu Buki Zdroiskie, puszczamy wodze fantazji wpatrując się w ślady dawnych budowli na Dolnym Młynie czy wypatrujemy zimorodka nad rzeką Przyłężek. Zaś dla osób preferujących wypoczynek na łonie natury i nocleg w namiotach  proponujemy pobyt w leśnych miejscach biwakowania nad jeziorami Dankowskie Wielgie, Ogardzka Odnoga czy Osiek. Natomiast dla osób preferujących aktywności typu bushcraft i surwiwal oferujemy formę biwakowania rozproszonego na obszarach leśnych bez przygotowanej infrastruktury biwakowej ale również z możliwością wsłuchiwania się w szum fal jeziora Lipie czy głosów licznych ptaków wodnych.

I uwaga KONKURS*! Co to za ptak przedstawiony na dołączonych zdjęciach?
Ten skryty mieszkaniec trzcinowisk i szuwarów zapozował jednemu z naszych pracowników.

Na prawidłowe odpowiedzi wysłane pocztą elektroniczną na adres strzelce@szczecin.lasy.gov.pl czekamy do czwartku 25.03.2021 r. do godz. 12tej. Pierwsze 3 prawidłowe odpowiedzi nagrodzimy upominkami firmowymi.

*Konkurs jest realizacją zadań edukacyjnych i promocyjnych prowadzonych przez Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie. Jeśli bierzesz udział w konkursie zapoznaj się z Klauzulą dotyczącą przetwarzania danych osobowych.