Lista aktualności Lista aktualności

Wojenne pamiątki wciąż niebezpieczne

Na terenie leśnictwa Wilanów podczas przeprowadzania bieżących prac leśnych został znaleziony niewypał pochodzący z czasów II wojny światowej.

Miejsce znalezienia niebezpiecznej pamiątki zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Krajeńskich, a samym znaleziskiem zajęli się profesjonaliści w tej kwestii, czyli saperzy z 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów. Odnaleziony przedmiot to prawdopodobnie niewypał pocisku moździerzowego.

Pomimo upływu 70 lat od zakończenia działań wojennych II wojny światowej nadal znajdowane są w naszej okolicy materiały wybuchowe czy broń z tamtych czasów. Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w przypadku znalezienia takich przedmiotów, nawet stare i zardzewiałe stanowią śmiertelne zagrożenie. Na gruntach administrowanych przez Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie jest bardzo wiele historycznych obiektów pochodzących z czasów II wojny światowej, są to m.in. ruiny bunkrów (gm. Zwierzyn), umocnienia ziemne i okopy, transzeje i szańce oraz ruiny po byłym szpitalu polowym dla jeńców wojennych z 1939 r. (gm. Strzelce Kraj.).

Oprac.: D. W-W.  
Foto: W. Bortnowski