Lista aktualności Lista aktualności

Zrzuty – pomyśl, zanim znajdziesz

Jelenie-byki jeszcze na dobre nie rozpoczęły zrzucać poroża, a zbieracze zrzutów penetrują już nawet najdziksze zakątki leśnych ostępów. Pamiętajmy jednak, że nie należy zbierać poroży kosztem zwierzyny.

Samce takich gatunków jak: jelenie, sarny, daniele i łosie co roku tracą poroże, które głownie zdobiło ich czaszkę. Proces ten nazywamy zrzucaniem poroża, zaś to co odpadnie: zrzutem. 

Znalezione zrzuty należą do znalazcy, o ile zostały znalezione na terenie lasu gospodarczego. Pamiętajmy o zakazie wstępu na tereny rezerwatów przyrody czy upraw leśnych do 4 metrów wysokości oraz innych miejsc objętych zakazami wstępu (zgodnie z ustawą o lasach). Poszukiwanie zrzutów jest dość często spotykanym zajęciem, zwłaszcza w okolicach gdzie bytują jelenie. Zrzuty zbiera się głównie dla zysku ( funkcjonują mobilne skupy) oraz dla celów kolekcjonerskich. Jest to doskonały materiał  rękodzielniczy, tworzy się z nich biżuterię, ozdobne rękojeści noży czy nawet meble. Nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie, etyce i o dobrostanie zwierzyny. Pod żadnym pozorem nie należy niepokoić, płoszyć zwierząt czy przeganiać ich z miejsc ostoi. Spłoszone, długo przeganiane zwierzę może paść ze stresu lub wycieńczenia. Może również niespodziewanie wbiec na drogę, po której poruszają się pojazdy.
Dlatego POMYŚL zanim wyruszysz na zrzuty!

D.W-W.
Oprac. grafiki CILP

To niezwykłe, że w ciągu kilku miesięcy poroże osiąga czasem imponujące rozmiary - poroże to najszybciej rosnąca tkanka występująca u zwierząt i rośnie z prędkością 1,5 cm na dobę!