Asset Publisher Asset Publisher

Niezwykłe umiejętności nocnych lotników

W Polsce udokumentowano występowanie 28 gatunków tych ssaków. Nasze krajowe nietoperze nie budują swoich siedzib, tylko wykorzystują na schronienia dziuple, jaskinie, budki drewniane, a także nie stronią od ludzi i zamieszkują strychy, piwnice, opuszczone budynki, wieże itp. Spotykane są również w dużych miastach, choć te nie stanowią idealnych warunków dla tych stworzeń.

Nietoperze to grupa ssaków, które jako jedyne poza ptakami opanowały zdolność do aktywnego lotu. Ich przednie łapki to błoniaste skrzydła, dzięki którym są świetnymi lotnikami. Nietoperze w czasie lotu wydają ultradźwięki, które po odbiciu się od napotkanych przeszkód wracają do nietoperzowego ucha, dając mu „obraz” okolicy. To zjawisko echolokacji pozwala nietoperzom tak zwinnie się poruszać między drzewami i sprytnie unikać zderzenia z napotkanymi na drodze obiektami.

Latanie i chodzenie to umiejętności, które wśród nietoperzy mogą być mniej lub bardziej rozwinięte, w zależności od gatunku. I choć większość z nich nie jest mistrzem szybkości,  to na podziw zasługuje niesłychana zwrotność tych stworzeń. Ssaki te są bowiem w stanie zmieniać kształt swoich skrzydeł, a także uderzać nimi naprzemiennie, czego nie można powiedzieć o ptakach. Dzięki temu nietoperze z powodzeniem omijają wszelkie przeszkody, czy też sprawnie podążają za upatrzonymi ofiarami.

W kontekście chodzenia niektóre nietoperze nie potrafią wspinać się, a nawet chodzić po poziomych powierzchniach. Wówczas poruszają się one wolno wzdłuż wybranych krawędzi. Inne natomiast dobrze radzą sobie z pionowymi powierzchniami. Co ciekawe, poszczególne gatunki (np. molosowate i upiorowate) są w stanie nawet biegać, a nietoperze z rodziny wampirów przemieszczają się bokiem, podobnie jak kraby. Ponadto uznaje się, iż wszystkie obecnie znane gatunki nietoperzy potrafią pływać. Żadne z nich nie opanowały jednak zdolności nurkowania. Pływanie w wykonaniu nietoperza może przypominać styl motylkowy wykorzystywany przez ludzi, gdyż ssak ten uderza w wodę częściowo rozwiniętymi skrzydłami. Nie należy jednak oczekiwać zawrotnej prędkości nietoperza w wodzie.

Ludzie niejednokrotnie obawiają się nietoperzy, tym samym uznając je za potencjalne zagrożenie. W rzeczywistości jednak stworzenia te nie atakują ludzi. Wyjątek stanowią sytuacje, podczas których człowiek usiłuje podnieść lub złapać nietoperza gołymi rękami. Wówczas zwierzę wykorzysta swoje naturalne instynkty, które podpowiedzą mu walkę z napastnikiem. W konsekwencji ssak może ugryźć człowieka, który zasadniczo sam jest sobie winny. Ugryzienie przez nietoperza nie powinno być jednak ignorowane, gdyż może to poskutkować poważnym zakażeniem.

W sytuacji, gdy zwierzę poczuje się zagrożone, może charakterystycznie się szczerzyć, a także wydawać syczące dźwięki. Nie jest to jednak oznaka gotowości do ataku na człowieka, a raczej forma odstraszenia go. Jeśli więc zwierzę nie potrzebuje pomocy ze strony człowieka ( o czym mogłyby np. świadczyć rany na ciele) nie należy dotykać nietoperza, a tym bardziej brać go na ręce.

 

Kliknij w nietoperza i pobierz wykreślankę

 

Źródło: krakvet.pl;
materiały PGL LP.