Asset Publisher Asset Publisher

Szkody od przymrozków

Kilka ostatnich nocy i poranków z niskimi temperaturami spowodowały wystąpienie szkód w ulistnieniu młodych dębów i buków.

W Nadleśnictwie Strzelce Krajeńskie trwa inwentaryzacja szkód powstałych na skutek niskich temperatur, tzw. przymrozków późnych. Późne przymrozki (wiosenne) to spadek temperatury poniżej 0°C w okresie, kiedy rośliny zaczynają wegetację, czyli najczęściej w maju i czerwcu. Takie zjawisko może spowodować uszkodzenia roślin, zwłaszcza delikatnych, młodziutkich rozwijających się listków, ale również pędów. 

Obecnie obserwujemy jak z każdym dniem uszkodzone listki czernieją, zwijają się, a obumarłe części usychają. Od przymrozku ucierpiały zarówno młodziutkie sadzonki, ale także kilkunastoletnie drzewka.

Co będzie z nimi dalej? Wszystko zależy od aury jaka nastąpi w kolejnych tygodniach. Roślinom potrzebny jest deszcz, i jeszcze raz deszcz, a potem umiarkowane nasłonecznienie,  bez zbędnych ekstremalnych czynników. Wówczas drzewka wypuszczą nowe listki, uzupełnią brakujący aparat asymilacyjny, który jest im niezbędny do fotosyntezy.

D.W-W.
Fot. archiwum N-ctwa