Asset Publisher Asset Publisher

Wiosenny konkurs

Wiosna na całego! Słoneczko przygrzewa, cieplejszy wieje wietrzyk, ptaki śpiewają, a listki się rozwijają. I w kalendarzu, i w naturze WIOSNA!

Strzeleccy leśnicy definitywnie ogłaszają wiosnę, kiedy zostaną spełnione 3 warunki. Pierwszy: rozpoczną się prace związane z sadzeniem lasu. Drugi: rybołowy wrócą ze swych afrykańskich wojaży.Trzeci: zakwitnie pewna bylina cebulowa z rodziny amarylkowatych, która w naszych, strzeleckich lasach występuje naturalnie i jest objęta ochroną. Kwitnie w marcu i kwietniu, a dorasta do 20-30 cm. Ma piękne, białe, dzwonkowate kwiaty, które zawieszone są pojedynczo (rzadko 2) na cienkiej szypułce. Kwiaty zapylają głównie pszczoły, a nasiona rozsiewają się dzięki mrówkom. Wiosenna bylina rośnie w mokrych i wilgotnych miejscach lasów liściastych, lasów łęgowych. Do rozwoju i kwitnienia wykorzystuje ten czas, kiedy górujące nad nią drzewa liściaste nie mają jeszcze rozwiniętego listowia.
Co to za roślina, która jest dla nas najważniejszym symptomem wiosny? Zapraszamy do konkursu*!

Pierwsze 3 osoby, które do 7 kwietnia br.( do godz. 15tej) udzielą prawidłowej odpowiedzi, tj. polskiej, botanicznej nazwy tej rośliny, zostaną nagrodzone firmowymi upominkami.
Prawidłowe odpowiedzi należy przesłać pocztą elektroniczną na adres strzelce@szczecin.lasy.gov.pl

*Konkurs jest realizacją zadań edukacyjnych i promocyjnych prowadzonych przez Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie. Jeśli bierzesz udział w konkursie zapoznaj się z Klauzulą dotyczącą przetwarzania danych osobowych.

Oprac. D.W-W.  
Fot. N-ctwo Strzelce Kraj.