Wydarzenia Wydarzenia

Bocianie święto w Nadleśnictwie Strzelce Krajeńskie

Spotkaniem dla klas IV –VI Szkoły Podstawowej w Wielisławicach zakończył się cykl zajęć edukacyjnych dotyczących bociana białego prowadzonych przez Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie.

Ten piękny ptak, zwiastun wiosny i słonecznych dni, od wieków kojarzony z naturalnym krajobrazem wiejskim ma swoje święto, które przypada 31 maja.  Inicjatorką zajęć edukacyjnych poświęconych bocianowi w Leśnym Centrum Ekologicznym w Dankowie była  Daria Wyrembelska-Wacławska – Specjalista SL  w Nadleśnictwie Strzelce Krajeńskie.

„Pomysł przygotowania takich lekcji zrodził się przy lekturze kalendarza Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra" z Poznania. Tam obok Europejskiego Dnia Morza i Światowego Dnia Wiatru znalazłam informację o Dniu Bociana. I tak zaczął kiełkować pomysł przygotowania zajęć edukacji przyrodniczej przy czynnym udziale dzieci – przecież jest tyle piosenek czy wierszyków o boćkach, które mogą zobrazować temat i uatrakcyjnić pogadankę. Do tego wystarczy założyć czerwone spodnie lub kalosze i wysoko unosić kolana chodząc po łące i już udajemy bociana" – mówi inicjatorka obchodów Dni Bociana Białego w Dankowie.

Z przygotowanych zajęć edukacyjnych skorzystały dzieci ze szkół podstawowych w Strzelcach Kraj. oraz Wielisławicach, a także osoby dorosłe zrzeszone w strzeleckim stowarzyszeniu „Amazonki". Uczestnicy tychże zajęć poznawali bliżej sekrety życia bocianów, ich rytuały, środowisko występowania czy szlaki bocianich wędrówek, a poważne informacje dydaktyczne zostały okraszone wystawą prac rękodzielniczych oraz pokazem filmu w technologii 3D. Natomiast z prac plastycznych wykonanych podczas obchodów Dnia Bociana Białego została stworzona wystawa, która będzie zdobić wnętrze Leśnego Centrum Ekologicznego w Dankowie do końca października tego roku.

Na czas obchodów, swoje bocianie rzeźby udostępnił lokalny twórca ludowy - Pan Edward Dąbrowski z Lichenia, który w twórczości wykorzystuje naturalne deformacje, zagięcia czy skręty konarów i korzeni różnych gatunków drzew i krzewów.

Na bocianiej wystawie można było również podziwiać bociany szyte i plecione, a także bociana witrażowego – wszystko wykonane w pracowniach Warsztatów Terapii Zajęciowej „8 kroków" ze Strzelec Kraj.

            Za pomoc w przygotowaniach do bocianiego święta serdeczne wyrazy wdzięczności składamy Państwu: Ilonie Augustyniak, Magdalenie Kiełbasa, Radosławowi Dzięciołowskiemu z PTOP „Salamandra", Michałowi Bielewiczowi z RDOŚ w Gorzowie Wlkp., a wszystkim, którym nie jest obojętny bociani los polecam wolontariat podczas przypadającego w tym roku Międzynarodowego Cenzusu Bociana Białego. 

więcej informacji: http://www.iop.krakow.pl/dbPtak/bocian/instrukcja

 

 

D.W-W.