Asset Publisher Asset Publisher

Dokarmiaj mądrze!

Jeśli chcesz dokarmiać ptaki, to rób to mądrze, odpowiedzialnie.

Dokarmianie ptaków czy innych zwierząt wynika z naszej chęci bycia potrzebnym, bycia dobrym, czynienia dobrych uczynków. Ale nie zawsze zwierzęta potrzebują tej naszej dobroci. Właściwie przez cały rok, ptaki potrafią znaleźć to, co dla nich najlepsze, czyli  pokarm naturalny. Mogą to być nasiona traw czy ziół, owoce, jagody, orzechy, roślinność wodna, części roślin, bezkręgowce, płazy, gady i drobne ssaki. Dieta ptaków jest bardzo różnorodna i dostarcza im tego, czego potrzebują ich organizmy w danej porze roku. Zatem, jeśli chcemy dokarmiać to tylko wówczas, gdy pogoda nie sprzyja poszukiwaniom pożywienia: gdy spadnie śnieg i gdy chwyci mróz.

Bardzo ważne jest to, co oferujemy do jedzenia ptasim podopiecznym, bo to co my uważamy za dobre i smaczne ( żelki, chrupki, czekolada, ciastka) nie jest równie smaczne i zdrowe dla kaczek, łabędzi czy sikorek. Poza tym, wykładanie karmy w jednym miejscu przyzwyczaja ptaki do „zawsze pełnej i otwartej stołówki”, dlatego jak już zaczniemy wsypywać słonecznik do karmnika to róbmy to systematycznie. W grafice poniżej znajdziecie Państwo kilka podstawowych zasad odpowiedzialnego dokarmiania ptaków.

Obserwacja ptaków ( nie tylko przy karmniku) to bardzo wdzięczna i przyjemna czynność. Dla miłośników takich „przyjemności” wkrótce zdarza się nie lada gratka – wynikami swoich obserwacji można się podzielić! W dniach 24 – 26 stycznia br. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków przeprowadza kolejną już edycję zimowego liczenia ptaków. Wolontariusze mile widziani – każdy z nas może zostać obserwatorem ptaków!

Więcej informacji na stronie OTOP-u: https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/

D.W-W.
Oprac. grafiki CILP
Fot. ilustrująca: arch Nctwa