Asset Publisher Asset Publisher

Uroczyste zakończenie projektu edukacyjnego „4 żywioły, a las”

Uroczystym apelem w Szkole Podstawowej w Ogardach z okazji Dnia Ziemi zakończył się leśno-szkolny edukacyjny projekt „4 żywioły , a las”.

W gościnnych progach szkoły spotkali się samorządowcy, leśnicy, rolnicy, by wraz z pozostałymi uczniami szkoły uhonorować wszystkie osoby zaangażowane w realizację Projektu edukacyjnego „4 żywioły, a las”.  Samą ideę projektu i jego ramowe zasady przedstawiła pomysłodawczyni przedsięwzięcia – edukatorka w Nadleśnictwie Strzelce Krajeńskie Pani Daria Wyrembelska-Wacławska. Natomiast szczegóły, przebieg i uczestników projektu zilustrował filmik, specjalnie na tę okazję przygotowany w strzeleckim nadleśnictwie przez Pana Dariusza Szwagierczaka. Celnie i merytorycznie działania projektowe podsumowała koordynator szkolny inicjatywy Pani Joanna Budnicka-Szmid.  Oczywiście były również dyplomy i upominki dla uczestników, słowa uznania dla opiekunów oraz oryginalny prezent dla strzeleckich leśników: makieta biurowca nadleśnictwa.

O piękną scenografię, oprawę artystyczno-muzyczną, ale również smaczne słodkości zadbała ogardzka społeczność szkolna. Podsumowując: było pięknie, wzruszająco, nieco nostalgicznie ale przede wszystkim bardzo serdecznie i przyjacielsko. Dowodem tej przyjaźni jest przyznanie medalu „Przyjaciela Szkoły Podstawowej w Ogardach”. To zaszczytne odznaczenie z rąk Dyrektorki szkoły Pani Katarzyny Roszak trafiło do Pani Darii Wyrembelskiej-Wacławskiej.

Dziękujemy!

Edukacyjny projekt „4 żywioły, a las” to inicjatywa edukacyjna która ma na celu przedstawienie podstawowych sił natury ( 4 żywiołów), roli jaką pełnią w środowisku leśnym, ich wpływu na ekosystem, zwłaszcza gdy przybierają formę gwałtowną. Każdy z żywiołów omawiany jest na osobnych zajęciach w blokach tematycznych: definicja ogólna, żywioł w lesie, powiązania w kulturze i sztuce oraz kulinaria. Prelegentami w projekcie są wszyscy uczestnicy (zarówno opiekunowie jak i uczniowie) z podziałem na grupy tematyczne. Tematy winny być prezentowane poprzez różne formy przekazu, a te ogranicza tylko i wyłącznie pomysłowość samych uczestników. Projekt został zrealizowany przez Szkołę Podstawową w Ogardach oraz Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie i obejmował 5 kilkugodzinnych spotkań tematycznych ( 4 stacjonarne, 1 terenowe). Wykorzystane formy przekazu to  m.in.: prezentacje słowne i multimedialne, plakaty, taniec, śpiew wraz z analizą tekstu, filmy, dyskusje, degustacje, doświadczenia chemiczne.

D.W-W.
Fot. archiwum N-ctwa